Šport in otroci
Kako se razlikuje tvoje športno življenje, motiviranost in zastavljanje ciljev pred otroki in sedaj?
Mateja Mazgan: Razlika v količini aktivnosti ni bistvena, je pa razlika v vrsti aktivnosti, ki jih počnem. Pred nosečnostjo nisem bila zadovoljna, če nisem dosegla vrha gore ali dna jame in pa seveda tudi ne, če ni bilo malce bolj zahtevno kot pa povsem običajne pohodniške poti. Sedaj sem se povsem prilagodila otrokom in pripravljena sem iti v počasnem tempu tudi samo del poti in ne več vsakič obvezno na vrh.
Verjetno si že slišala floskule, da vsi pač niso za šport, da moraš imeti pravo telesno konstrukcijo ipd. Kaj je tvoja izkušnja – se športnik rodiš ali postaneš? So otroci športnikov bolj športni zaradi genov ali zaradi vzgoje?
Mateja Mazgan: Po mojih izkušnjah je lahko vsak telesno zdrav človek športnik. Pač odvisno do kakšne mere. Sama sem ljubiteljska športnica in ne vidim nobene ovire. Tekmovala sem v osnovni ter nekaj srednji šoli. Sedaj tekmujem občasno le v sklopu jamarstva (patruljni tek, žimarjenje). Po mojem mnenju je za takšno mero biti športen, kot to počnem sama, glavni razlog vzgoja.
Poznam veliko družin, ki se zaradi nezanimanja enega člana (po navadi otroka) odpovedo družinskim izletom v naravi. Otroke vpišejo v razne krožke, sami pa si tu in tam privoščijo kakšen pohod. Kaj je tvoj nasvet za starše, ki imajo doma takšen primer? Kako motivirati otroka za aktivnosti v naravi in ga vključiti v družinske izlete?
Mateja Mazgan: Če je otrok vzgojen v tem duhu in ne na silo, temveč skozi igro, ne vidim razloga, da ne bi vzljubil narave ter aktivnosti v njej. Je pa seveda veliko na starših, kako in v kakšni meri se tega lotevajo.
Potovanja so njena strast
Z družino tudi pogosto potujete. Mene osebno bi bilo iskreno povedano strah potovati z otroki v dežele z nižjim življenjskim standardom (poklicna deformacija, najbrž). Na koliko potovanjih si bila ti s svojo družino? Kaj se ti je iz potovanj najbolj vtisnilo v spomin?
Mateja Mazgan: Potovanja me spremljajo že iz otroštva, kar pomeni, da so postala del mene. Vsako leto se podam na dva do tri potovanja, ki so zaradi službe dolga do maksimalno dva tedna na potovanje. Odkar imam otroke, so se potovanja nekoliko spremenila. Izbiram bolj varne destinacije, saj zaradi nerazvitega sveta ne želim pokvariti potovanja. Obstaja mnogo destinacij po svetu, ki so izredno lepe, varne in tudi cenovno dostopne.
Imaš morda tudi kakšno negativno izkušnjo s potovanj? Na kaj morajo biti starši posebej pozorni?
Mateja Mazgan: Do sedaj negativne izkušnje še nisem imela. Seveda pa priporočam staršem, da se pozanimajo o deželi, kamor želijo potovati, v smislu varnosti glede raznih bolezni ter ostale varnosti.
Z ljubeznijo do potovanj te je najverjetneje okužila tvoja babica, s katero sta skupaj prepotovali ogromno držav. Še med tvojo nosečnostjo sta na poti v Belorusijo obiskali kar 11 evropskih držav. Tvoja babica je enostavno faca. Od kje ji želja in pogum za takšna potovanja? V svoji mladosti si najbrž niti upala ni pomisliti na to, da bo nekoč videla svet?
Mateja Mazgan: Res je, moja babica je povod, da tudi sama potujem. Ona je potovala že skupaj z mojim dedkom. proti koncu osnovne šole sem začela z babico potovati jaz. Tako so me potovanja spremljala ves čas in od konca osnovne šole do danes ne pomnim leta, da ne bi kam odpotovali. Babica pa je žal zbolela za demenco, tako da moja želja potovati z njo in otroci ne bo nikoli uresničena. Potujeta pa tudi moja starša in tudi z njima se na potovanjih odlično ujamemo.
Povej po resnici – si kdaj zaželiš, da bi lahko cel dan preživela na kavču, gledala TV, jedla dobro hrano, si privoščila masažo, … Skratka odklopila vse in bila sama s sabo in si resnično odpočila?
Mateja Mazgan: Ne! Zaželim pa si ves dan preživeti na razglednih vrhovih. ☺
Zadnja runda
Kako motiviraš samo sebe, zlasti, ko ne gre vse po načrtih? Od kod črpaš navdih? Kdo ali kaj predstavlja tvoj vir motivacije?
Mateja Mazgan: Priznam, da je kdaj težko, ko v življenju kaj ne gre po načrtu in te vrže iz tira. Zavedam pa se, da se najbolj sprostim in pridobim največ pozitivne energije ravno v naravi in s športom. Zavem se, da kako nepomembnih je večina »problemov«, ki kmalu izpuhtijo in kako lepo je življenje, če znaš v njem uživat.
Zavem se, da kako nepomembnih je večina »problemov«, ki kmalu izpuhtijo in kako lepo je življenje, če znaš v njem uživat.
Imaš kakšne posebne izzive in cilje za prihodnost? Morda kakšna knjiga nasvetov za potovanja z otroci?
Mateja Mazgan: Razmišljam o spletni strani, kjer bi z ostalimi delila nasvete za aktivno življenje z otroci in pa seveda tudi popotniške nasvete. Tudi sama prebiram podobno literaturo, saj mi je ne malokrat zelo prav prišla in hvaležna sem vsem aktivnim in pozitivnim ljudem, ki so z nami pripravljeni deliti svoje izkušnje.
Priporočaj mi knjigo, ki bi jo moral prebrati vsak, ki želi slediti svojim sanjam, izkoristiti svoj potencial in prenehati iskati izgovore?
Mateja Mazgan: Sama ne berem pogosto knjig, bolj berem nasvete, ki jih delijo mnogi ostali popotniki ter drugače aktivni ljudje. Gre predvsem za članke in kakšne revije. Vsak strasten popotnik, alpinist, jamar ali kakšen drug športnik bo svoje izkušnje nedvomno znal deliti na zanimiv način, iz katerih boste zagotovo dobili polno pozitivnih nasvetov. Največ pa je seveda na vas, ali želite slišati pozitivno ali raje prebirati vsakodnevne negativne novice, ki poneumljajo ljudi.
Največ pa je seveda na vas, ali želite slišati pozitivno ali raje prebirati vsakodnevne negativne novice, ki poneumljajo ljudi.
Ali obstaja kakšen motivacijski citat, po katerem živiš? Imaš svojega najljubšega? Morda še zaključna misel?
Mateja Mazgan: Ravno citata nimam. Živim pa, kot bi morda nekateri rekli, v »svojem svetu«. Vem pa, da je ta »moj svet« pozitiven, katerega kdaj uspe raniti kakšna nepotrebna negativnost, a se kmalu ponovno skozi naravo in vse moje aktivnosti napolni le s pozitivno energijo. Spoznavam, da je zelo pomembno, kakšni ljudje vas obkrožajo. Res je, da se določenim ne morete izogniti, da pa se naučiti tudi v njihovi prisotnosti in negativizmu ostati v svojem »pozitivnem svetu«.
Če vam je bil prispevek všeč, ga prosim delite naprej. 🙂